golf-cam-filmi
polo-cam-filmi
porche-cam-filmi-yapimi
jip-cam-filmi
araba-cam-filmi-ornegi
araba-cam-filmi-calismasi
araba-cam-filmi-ornekleri
araba-cam-filmi-yapimi
golf-cam-filmi polo-cam-filmi porche-cam-filmi-yapimi jip-cam-filmi araba-cam-filmi-ornegi araba-cam-filmi-calismasi araba-cam-filmi-ornekleri araba-cam-filmi-yapimi

Arabaya Cam Filmi Yaptırmak Yasak Mı?

Cam filmleri eskiden sıklıkla gördüğümüz arabaların veya başka araçların camlarının dışarıdan görülmesini engelleyecek bir şekilde kapatılması anlamına geliyordu. Bu nedenle özellikle genç kesim tarafından çok rağbet görüyordu. Ancak cam filmler belirli bir süre sonra tehlikeli olabileceği gerekçesiyle geçtiğimiz yıl bir müddet yasaklandı. Çünkü suç işlemek isteyen bir kişi cam filmler vasıtasıyla daha rahat edebilirdi. Ardından bu yasak kalktı ancak 2020 yılı kurallarına bakıldığında cam filmlere kısıtlama getirildi. Şöyle ki cam filmi arabanın içini hiç göstermeyecek şekildeyse tespit edildiği an 288 TL para cezası ödenmek zorunda. Ancak bunun dışında kalan cam filmleri için herhangi bir kısıtlama söz konusu değil.

2020 Araba Cam Filmleri Yasaklandı Mı?

Camların dışarıdan bakıldığında içeriyi göstermeyecek şekilde kaplanmasına ‘cam filmi’ denir. Cam filmi ilk çıktığı yıllarda oldukça modaydı. Bu nedenle özellikle genç kesim tarafından çok rağbet gördü. Ancak sonraları özellikle bu tür araçların suç olaylarında fazlasıyla kullanılma endişesinden ötürü 2019 yılında bir müddet boyunca tamamen yasaklandı. Sonrasında ise bu yasaklama tekrar kalktı. 2020 yılı içinse durum şu şekildedir: Yasaklama durumu söz konusu değil ancak dışarıdan bakıldığında camlar içeriyi hiç göstermiyorsa bu durum trafik görevlileri tarafından tespit edildiğinde 288 TL para cezası verilir. Ancak yönetmeliğe göre diğer durumlar için bir kısıtlama yoktur.

Arabalara Yapılan Cam Filmleri Yasal Mı?

Cam filmleri konusunda meydana gelen karışıklıklardan ve bir müddet yasaklanıp sonra yasağın kaldırılmasının ardından kişilerin de aklında bazı soru işaretleri oluştu. Mesela kişiler ‘Cam filmleri yasal mı? Yaptırdığımda ceza yer miyim?’ gibi sorular düşünmektedir. Aslında 2020 yönetmeliğine göre cam filmler hakkındaki karar cam filmin niteliğine göre değişir. Eğer ki cam filmler içerinin görünmesini tamamen engelliyorsa bu durumda tespit edildiği zaman para cezası ödenmesi gerekir. Ancak bunları yaptırırken herhangi bir cezai işlem veya kısıtlama yoktur. Bunun dışında yaptırılan cam filmleri için yani içeriyi gösterenler için ise herhangi bir ceza veya kısıtlama bulunmamaktadır.

Ev ve Teknelere Cam Filmi Yaptırmak Yasak Mı?

Kişiler genellikle arabalarına cam filmi taktırma yöntemini benimserken başka bir kesim de ev veya teknelere de bunlardan yaptırmak istemektedir. Lakin cam filmleri konusunda meydana gelen karışıklıktan ötürü hangisini yaptıracaklarını tam bilememekteler. Yönetmeliğe göre 4 numara olarak bilinen en koyu cam filmleri içeriyi göstermediğinden sakıncalı görüldü ve araçlarda hiçbir şekilde kullanılmamasına karar verildi, tespit edildiğinde ise cezası vardır.

Ancak ev veya tekneler için cam filmleriyle ilgili ayrı bir madde yer almamakla beraber evin veya teknenin camlarının tamamen karartılması da endişe oluşturacağında aynı uygulamanın buralarda da geçerli olduğu söylenebilir. Dolayısıyla kişiler buralara en koyu cam filmini yaptırmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTIKLA ARA